22 listopada 2024

Podolog – co warto wiedzieć o tej profesji?

zabiegi podologiczne

Podolog jest osobą dbającą o zdrowie stóp. Podolog to wciąż nie do końca znany zawód w Polsce, jednakże specjaliści zajmujący się stopami mają coraz więcej klientów. Czym dokładnie zajmuje się podolog? Tego dowiecie się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Podolog – czym się zajmuje?

Praca podologa polega na diagnozowaniu i leczeniu zmian skórnych, a także płytek paznokciowych na stopach (czasami też na dłoniach). W Polsce zawód ten nie wlicza się do medycznych, gdyż podologia jest dziedziną kosmetologii https://satin.pl/podolog-bemowo/. Zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów w 2015 roku i został określony jako zawód paramedyczny.

Jak można zostać podologiem?

Polska to kraj, w którym nie ma uregulowań prawnych w zakresie wymagań dotyczących zawodu podologa. W związku z tym zdarza się, iż niektórzy podolodzy w Polsce ukończyli tylko podstawowe „kursy podologiczne” trwające od kilku do kilkunastu godzin. Przez to sporo osób nie ma zaufania co do kompetencji podologów http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-stop-oraz-postury/. Mają miejsce sytuacje, w których posiadający odpowiednie specjalizacje oraz lata praktyk i przebyte kursy muszą się borykać z obawami albo niechęcią pacjentów po poprzednich zabiegach, które zostały wykonane przez niekompetentne osoby.
Każda osoba decydująca się na wizytę u podologa powinna przedtem dowiedzieć się, jakie wykształcenie oraz doświadczenie w wykonywanej pracy posiada dany podolog. Osoby po zwykłym kursie nie mają takiej wiedzy jak te, które ukończyły naukę na studiach albo wyspecjalizowanych placówkach naukowych.
Należy jednak pamiętać, że w Polsce oraz innych krajach osoby pracujące jako podolog mogą się kształcić na wysokim poziomie, zdobywając doświadczenie w kilkuletniej szkole wyższej. Dlatego też coraz więcej gabinetów podologicznych zatrudnia tylko odpowiednio wykwalifikowanych podologów, mając na uwadze zdrowie i zadowolenie klientów.

Jak wybrać dobrego podologa?

Podolog, który jest świadomy swego zawodu oraz odpowiedzialności, którą zostaje obarczony, diagnozuje oraz leczy swoich pacjentów z dużą dokładnością. Na początku specjalista powinien przeprowadzić z osobą wymagającą leczenia wywiady oraz konsultacje, aby szybko rozwiązać dany problem. Podologów w Warszawie jest sporo i jest to miasto, w którym możemy znaleźć bardzo dobrego specjalistę. Podolog to konkretny zawód – osoba w tej branży zajmuje się stopami, jej skórą oraz przydatkami. Zdarza się, iż wiedza na temat dolnych kończyn jest o wiele większa niż w zawodach medycznych, które zajmują się całym ciałem człowieka http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badania-mykologiczne/. Jest to zawód bardzo potrzebny i coraz bardziej doceniany w polskim społeczeństwie.

Komu może pomóc podolog?

Na wizytę u podologa najczęściej decydują się osoby starsze, diabetycy, osoby odczuwające dyskomfort w związku z wrastającymi paznokciami, odciskami czy nagniotkami. Często też z pomocy tego specjalisty korzystają osoby cierpiące na przewlekłe infekcje grzybicze, wirusowe oraz bakteryjne. Jeżeli któraś z tych sytuacji pasuje do naszej, powinniśmy się zastanowić nad wybraniem się do podologa – Warszawa, polska stolica to miasto, w którym z pewnością uzyskamy kompletną i fachową pomoc. Rozważając leczenie u podologa, powinno się także brać pod uwagę występowanie zmian rogowych na podeszwie stóp oraz w obrębie płytek paznokciowych, ponieważ zazwyczaj problemy są wynikiem nieprawidłowego obciążania stóp w trakcie chodzenia, złego ustawienia kończyn dolnych czy zbyt ciasnego obuwia. Konsultacja u podologa z pewnością pomoże znaleźć przyczynę dyskomfortu.

Gabinet podologiczny – z jakimi problemami można się tam udać?

Przedstawiamy najczęstsze problemy osób, które są leczone w gabinetach podologicznych:
Problemy z płytką paznokciową: infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, paznokcie pogrubione, paznokcie rurkowate, wrastające paznokcie, odklejanie się płytki paznokciowej, rekonstrukcja płytki paznokciowej;
Problemy ze skórą stóp: wirusowe brodawki, nadmierna potliwość, infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, pękające pięty, zrogowacenia (modzele, odciski, nagniotki).

Dobry podolog – czym powinien się wyróżniać?

W Polsce jest coraz więcej podologów. Przykładowo, kompetentnego podologa w Warszawie jest znaleźć łatwo, gdyż w sercu Polski działa wiele specjalistycznych gabinetów tego typu. Osobom zgłaszającym się do podologa zależy przede wszystkim na odpowiednim podejściu specjalisty i wszechstronnej wiedzy na temat swojej branży. Profesjonalny podolog powinien wyróżniać się sporą empatią, a także zrozumieniem dla każdego z pacjentów.

Bardzo często problemy, którymi są dotknięci klienci gabinetów podologicznych, są powodem ogromnych kompleksów. Są one spowodowane ogólnym przeświadczeniem związanym z faktem, iż wszelkie zmiany zabarwienia albo struktury płytki paznokciowej są wynikiem zaniedbania albo grzybicy https://satin.pl/krwiaki-podpaznokciowe/. Nie jest to prawdą – zmiany związane z grzybicą bardzo rzadko się pojawiają i są często spowodowane za bardzo intensywnym dbaniem o płytkę paznokcia oraz usuwaniem z niej ochronnej powłoki. Po za tym wpływa na to zbyt niska odporność organizmu, nadmierna potliwość czy też częste odwiedzanie miejsc publicznych takich jak basen czy sauna.

Zmiany, które pojawiają się na podeszwach stóp albo na jej krawędziach bocznych są często spowodowane nieprawidłową biomechaniką chodu. Nieodpowiednie obciążenie stóp może powodować zmiany rogowe. Powstają one przez nacisk główek kości znajdujących się pod skórą oraz jej mechanizmy obronne.