24 listopada 2024

Jakie leki zabrać na wakacje?

Jakie leki zabrać na wakacje? Pogoda skłania do wyjazdów, nie tylko tych urlopowych, ale także tych weekendowych wypadków. Poza szortami, klapkami oraz dobrym humorem, nie zapomnij zabrać ze sobą niezbędnych leków. I choć ich wybór i zawartość apteczki należy dostosować do stanu zdrowia podróżujących, a także miejsca podróży i spodziewanych zagrożeń, a także dostępności aptek, to istnieją reguły, których zawsze warto przestrzegać szykując taką apteczkę. Sprawdź, jak skompletować niezbędne medykamenty.

Zawartość apteczki

Musisz mieć świadomość, że apteczka turysty wybierającego się na wycieczkę w góry, z dala od cywilizacji czy też planującego aktywny wypoczynek musi mieć inną zawartość i być lepiej zaopatrzona, niż kogoś udającego się na rodzinne wakacje do kurortu. Jednak w każdej z tych apteczek powinny się znaleźć podstawowe leki.

Po pierwsze, warto przejrzeć dotychczasową apteczkę samochodową lub turystyczną. Sprawdź, czy leki lub środki opatrunkowe nie są przeterminowane. Jeśli tak, wymień je. Dostosuj kompletowane preparaty oraz środki do miejsca, w które się udajesz – np. w góry przyda się więcej bandażu elastycznego i maść na stłuczenia, musisz wziąć bowiem pod uwagę ewentualne kontuzje na szlaku. W przypadku wyjazdu nad morze zapakuj więcej środków na oparzenia słoneczne. Niezależnie od miejsca, warto zabrać ze sobą środki odstraszające owady oraz żel na ewentualne ukąszenia. Weź również pod uwagę spotkanie z powszechnie występującymi w Polsce i w Europie kleszczami (nie tylko wówczas, kiedy wyruszasz do lasu). Spakuj zatem specjalną pęsetę do ich usuwania. Pamiętaj również o szczegółowej inspekcji skóry po spacerze. Przyda się też sól fizjologiczna do przemywania oczu, która sprawdzi się również w przypadku dzieci.

Nie możesz zapomnieć

Kompletując apteczkę na wakacyjny wypoczynek, koniecznie muszą się w niej znaleźć:

  • leki zażywane stale – należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków przyjmowanych regularnie z zalecenia lekarza. Najlepiej kilka dni przed wyjazdem upewnić się czy mamy wystarczającą ilość leków zarówno na całą podróż i na kilka dni po powrocie, a jeśli nie – udać się do lekarza po receptę.
  • leki na chorobę lokomocyjną – jeśli ktoś z podróżników cierpi na chorobę lokomocyjną, koniecznie trzeba pamiętać o ich zabraniu. Okazuje się, że co piąty turysta cierpi z powodu podróży, a objawy tj.: nudności, wymioty, bóle głowy, bladość skóry, ślinotok czy nadmierna potliwość, mimo iż nie zagrażają zdrowiu, to skutecznie psują przyjemność wyjazdów. Dlatego przygotowując się do podróży warto mieć przy sobie leki na chorobę lokomocyjną czy specjalny plaster akupresurowy, tak, aby nasza wymarzona podróż nie wiązała się z przykrymi dolegliwościami. Pamiętajmy jednak, że zapobieganie chorobie lokomocyjnej wymaga przyjęcia leku jeszcze przed planowaną podróżą, a także w trakcie jej trwania. Decydując się na dany środek na chorobę lokomocyjną warto zwrócić uwagę, od jakiego wieku taki preparat można stosować, a także na działania niepożądane, jakie mogą wystąpić po jego zastosowaniu. Jest to o tyle istotne, że niektóre z leków stosowanych w chorobie lokomocyjnej wpływają niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną i nie powinny ich przyjmować osoby prowadzące pojazdy mechaniczne. Alternatywę mogą stanowić: preparaty na bazie imbiru, leki homeopatyczne czy wspomniany plaster akupresurowy.
  • leki na dolegliwości żołądkowo – jelitowe (biegunka, niestrawność, zaparcia). Zatrucia pokarmowe to jedna z najczęściej nękających turystów dolegliwości i to nie tylko w przypadku wizyty w Egipcie czy Turcji. Ich wystąpieniu sprzyja zarówno brak zachowania właściwej higieny czy niewłaściwe przechowywanie żywności, ale również zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych, obecność bakterii, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia. Do najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego należą: wymioty, biegunka i ból brzucha. Leczenie zatrucia pokarmowego w podróży sprowadza się zwykle do przyjmowania odpowiedniej ilości płynów, zastosowaniu lekkiej diety, odpoczynku oraz podawanie leków o działaniu przeciwbiegunkowym i nawadniającym. Jeśli dolegliwości nie mijają, koniecznie należy udać się do lekarza.
  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe – mimo iż przeziębienie latem wydaje się być wyjątkowym pechem i czymś rzadko spotykanym, to jednak nie jest ono zarezerwowane dla okresu jesienno-zimowego. Stosunkowo często pojawia się w czasie wakacyjnych podróży, czemu sprzyjają nie tylko klimatyzowane wnętrza, ale również opalanie się i kąpiele w chłodnej wodzie czy spożywanie nadmiernej ilości zimnych płynów/ lodów, związane z gwałtownymi zmianami temperatury organizmu, co osłabia układ odpornościowy. Czasem wystarczy już niewielkie osłabienie organizmu, by odebrać radość z podróżowania, dlatego należy interweniować już w przypadku pierwszych oznak choroby. Podróżna apteczka powinna zatem zawierać leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także preparaty na katar i na gardło, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym. Warto wybierać te leki, które już wcześniej stosowaliśmy i wiemy, że w naszym przypadku działające.

Niezależnie od tego, jak dobrze wyposażona jest nasza apteczka pamiętajmy, że jeśli dolegliwość nie ustępuje, a na dodatek pojawiają się inne niepokojące objawy, dochodzi do wysokiej gorączki, utraty przytomności, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Warto już przed wyjazdem sprawdzić, gdzie podczas urlopu będziemy mogli skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl