17 listopada 2024

Autoportret fotografia – jak zrobić?

Autoportret fotografia- jak zrobić?

Nie da się ukryć, że wykonanie dobrego autoportretu jest często dość problematyczne. Z pewnością wymaga to pewnych umiejętności, doświadczenia, a także cierpliwości. Według specjalistów jest to jedno z najtrudniejszych zdjęć zarówno do pokazania, jak i do zrobienia. Czym różni się autoportret od doskonale znanego selfie? W jaki sposób przygotować się do autoportretu? W jaki sposób zrobić autoportret? Jak szybko i skutecznie uruchomić samowyzwalacz? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym różni się autoportret od selfie?

Zanim zaczniemy wskazywać różnice pomiędzy autoportretem i selfie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie ten autoportret jest. Otóż jest to przedstawienie artysty przez samego siebie. Może odbywać się to w dowolny sposób, m.in. przez fotografię, obraz, rzeźbę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze tego typu dzieła miały miejsce w średniowieczu. Oczywiście wtedy nie były to fotografie, lecz inne formy. W praktyce rozwój tej gałęzi miał miejsce w renesansie. Na podstawie historycznych zapisek można wywnioskować, że malarze umieszczali swoje podobizny na obrazach. Niektórzy artyści autoportrety tworzyli właściwie przez całe życie. Czym jednak tak właściwie różni się autoportret od selfie? Z pewnością wiele osób myśli, że autoportret to zrobienie zdjęcia smartfonem, które wyciągnięte jest przed siebie. Wówczas fotografia trafia na media społecznościowe, m.in. Facebooka, Instagrama lub Snapchata. Autoportret w fotografii to po prostu portret fotografa, który został wykonany przez niego samego. Nie jest to zatem klasyczne zdjęcie, które nas przedstawia i wykonane jest przez inną osobą. Tak więc różnica jest zasadnicza i widoczna już na pierwszy rzut oka.

W jaki sposób przygotować się do autoportretu?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się autoportret, warto odpowiednio się do tego przygotować. Punkt ten z pozoru jest bardzo oczywisty, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w odpowiedni aparat. Może to być lustrzanka lub bezlusterkowiec, w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Im lepszy zakupimy obiektyw, tym bardziej wyraziste otrzymamy zdjęcie. Aparat to jednak nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, gdyby było naturalne, jednakże lampa również może okazać się fantastycznym rozwiązaniem, co warto mieć na uwadze. Oprócz tego niezbędna okaże się stabilna pozycja aparatu. W konsekwencji strzałem w dziesiątkę może okazać się statyw. Warto jednak zdecydować się na nieco droższy sprzęt, bowiem akcesoria kupowane w supermarkecie często zawodzą ze względu na to, że drgają, przez co zdjęcia wychodzą zamazane.

W jaki sposób zrobić autoportret?

Przechodzimy do meritum tego artykułu, czyli do zrobienia autoportretu. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie- niezbędny okaże się wysokiej klasy aparat fotograficzny. Oczywiście możliwe jest również zrobienie autoportretu za pośrednictwem smartfona, jednakże wówczas nie możemy liczyć na zniewalające efekty. Okazuje się, że im większa jest możliwość manualnego ustawiania parametrów, tym lepiej dla nas. Jeśli jednak nie mamy cierpliwości i wolimy spędzić swój wolny czas korzystając z możliwości graficznych programów, wówczas najbardziej rozsądne wydaje się być zapisywanie zdjęć w popularnym formacie RAW. Przed sesją należy ustawić odpowiedni kadr. Przygotujmy niezbędne rekwizyty, a także zadbajmy o swój wygląd. Nie da się ukryć, że satysfakcjonująca stylizacja włosów i makijaż to aspekty bardzo istotne w przypadku budowania wizerunku. Rekwizyty są godne użycia w sytuacji, kiedy nie opieramy efektu na świetle lub kolorze, dzięki temu przejmą rolę przewodnią na zdjęciu. Kiedy już jesteśmy gotowi do autoportetu, mamy trzy możliwości działania. Pierwsza z nich dostępna jest dla osób, które posiadają aparaty marki Canon. Wówczas możliwe jest zainstalowanie programu EOS Utility, co umożliwia sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera. Pozostałe dwie możliwości to samowyzwalacz i pilot.

Samowyzwalacz- w jaki sposób go uruchomić?

O ile korzystanie z pilota nie jest niczym problematycznym i poradzi sobie z tym nawet amator, tak już samowyzwalacz może przysparzać wiele problemów. Okazuje się, że w teorii najprostsza możliwość zrobienia autoportretu wymaga od nas dużej cierpliwości, bowiem w zależności od tego, jaki sprzęt posiadamy, możliwe jest uzyskanie odmiennych efektów. Przede wszystkim ważna jest kwestia ustawienia aparatu na statywie. W miejscu, gdzie będziemy pozować, warto postawić dowolny przedmiot, dzięki czemu ostrość soczewki skupi się. Następnie ustawiamy samowyzwalacz na około 10 sekund. W tym czasie jesteśmy w stanie wybrać się na miejsce docelowe. Możliwe jest skorzystanie z opcji autofocusa, ewentualnie ustawić ostrość manualnie. Wystarczy nacisnąć spust migawki i zapozować do zdjęcia. Po chwili możemy cieszyć się z pięknych autoportretów.