18 stycznia 2025

Co to jest karta rfid?

Co to jest karta rfid

Co to jest karta rfid? Plastikowa karta zbliżeniowa niebędąca kartą płatniczą to element radiowej identyfikacji obiektów. Nośnik chipa jest integralną częścią systemu RFID. W konstrukcji tej karty znajduje się chip odpowiedzialny za przechowywanie informacji oraz antena, która przekazuje sygnał do czytnika. Taki ukryty chip przechowuje unikalny identyfikator, za pomocą, którego niezbędne informacje mogą być odczytywane lub zapisywane w bazie danych.

Czym jest karta zbliżeniowa wykorzystująca fale radiowe do przesyłania informacji?

Co to jest karta rfid? Karta rfid zawiera określony, niepowtarzalny numer seryjny dla jednej konkretnej pozycji. Na takim chipie można przechowywać prawie wszystkie informacje, na przykład nazwisko właściciela, czas odwiedzin w określonych placówkach, czy informacje o produkcie (rozmiar, kolor, cena itp.). Duży zasięg odczytu sprawia, że tagi RFID są idealnym rozwiązaniem dla wielu firm. Najłatwiejszym sposobem określenia typu karty rfid jest sprawdzenie, z jakimi czytnikami ona współpracuje.
Ponadto niektórzy producenci czytników opracowują specjalne oprogramowanie do określania typu identyfikatorów częstotliwości radiowych .Zadaniem zbliżeniowych plastikowych karty jest kontrola dostępu, rejestrowanie godzin pracy w systemach pracujących z wykorzystaniem technologii identyfikacji radiowej. W trakcie procesu produkcyjnego wewnątrz takiej plastikowej karty rfid umieszczany jest mikroczip, który odpowiada za przechowywanie i przesyłanie danych o użytkowniku karty.

Jak wybrać kartę zbliżeniową identyfikacyjną RFID?

Przy wyborze karty rfid należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
Częstotliwość. Technologia RFID może obejmować sprzęt pracujący na niskiej, wysokiej lub bardzo wysokiej częstotliwości. Karta musi działać dokładnie w zakresie częstotliwości używanym w systemie.
Czynność. Etykiety na kartach rfid mogą być pasywne lub aktywne. Pasywne nie mają wbudowanej anteny, aktywne zawierają taką antenę. Rozmiar karty. Wybór zależy od przeznaczenia karty.

Zobacz koniecznie:

Obszary zastosowania uniwersalnych kart z chipem

Zakres zastosowania uniwersalnych kart z chipem RFID jest obecnie zróżnicowany:

  • Płacąc za przejazdy komunikacją miejską, stosuje się karty z chipem RFID. Gdy tylko przyłoży się kartę, czytnik identyfikuje informacje.
  • Często w firmach do rejestrowania przybycia pracowników do pracy stosuje się system przepustek w postaci kart RFID z chipem.
  • Karty przyjmujące studentów i uczniów do placówek edukacyjnych są również często wyposażone w chip RFID.
  • Podczas meldowania się w hotelach wydawane są również karty, które służą, jako klucz do pokoju. Również za pomocą takich kart można zapłacić za dodatkowe usługi.
  • Odwiedzając kompleksy sportowe wydawana jest karta z chipem, która przechowuje informacje o kliencie, dacie i godzinie wizyty na siłowni, dane osobowe klienta itp.
  • Karty rabatowe z różnych sklepów, takich jak sklepy odzieżowe, supermarkety spożywcze, a nawet apteki, są również wyposażone w chip. Za pomocą kart rfid paliwowych na stacji benzynowej można zapłacić zgromadzonymi punktami, zwiększając jednocześnie lojalność klientów wobec tej stacji.

Funkcje kart z technologią umożliwiającą identyfikację

Co to jest karta rfid
Co to jest karta rfid?

Transpondery (bezprzewodowe urządzenia komunikacyjne), działają również w technologii RFID. Podczas przejazdu przez transponder odczytywana jest informacja i następuje automatyczna płatność za przejazd. Znaczniki częstotliwości radiowych w centrach rozrywki – karty rfid zawierają informacje o ilości pieniędzy zdeponowanych na koncie, o strefach, do których mają dostęp klienci itp. Transpondery pozwalają na prowadzenie elektronicznej bazy klientów i tworzenie własnego programu lojalnościowego dla każdego gościa.

Członkostwo w klubie fitness to świetny sposób na zademonstrowanie wysokiego poziomu zakładu. Karta umożliwia śledzenie ilości i czasu trwania wizyt, wprowadzenie programów bonusowych i rabatowych. Identyfikatory dostępu do usług w kompleksach sportowych lub w ośrodkach narciarskich – chip można przypiąć do portfela elektronicznego, a płacąc za usługi można z niego pobrać pieniądze.

Kontrola i zarządzanie dostępem – informacje o jego właścicielu przechowywane są w systemie kontroli dostępu na kartach zbliżeniowych. W ten sposób konfigurowane są różne poziomy dostępu, co pozwala wykluczyć przedostawanie się nieupoważnionych osób do zamkniętych obszarów.
Karty rfid biblioteczne – pozwalają na wprowadzenie ujednoliconego systemu księgowego, stworzenie kompletnej elektronicznej bazy danych funduszu książkowego, która uwzględni przepływ literatury, przechowywanie i śledzenie informacji o każdym odwiedzającym. Ponadto, w przeciwieństwie do nośników papierowych, karty rfid są trwałe.

Korzyści z kart identyfikacyjnych

Technologie RFID znacznie skracają czas spędzany na wykonywaniu standardowych i codziennych czynności, takich jak odbiór lub wysyłanie towarów, a także są w stanie zmniejszyć, a nawet wyeliminować błędy spowodowane czynnikami ludzkimi. Zaawansowana technologia identyfikacji radiowej (RFID) ma wiele istotnych zalet w porównaniu z konwencjonalnymi metodami odczytu kodów kreskowych lub paska magnetycznego. Unikalny kod cyfrowy jest przechowywany w pamięci chipa (specjalnego mikroukładu), który znajduje się bezpośrednio w korpusie plastikowej karty.