18 grudnia 2024

Czytnik RFID – co to jest?

Czytnik RFID - co to jest?

Czytnik RFID – co to jest? Osoby pracujące w większych przedsiębiorstwach z pewnością niejednokrotnie spotkały się z czytnikami RFID. Ich wybór jest jednak nieco problematyczny i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Kluczowa jest kwestia tego, że są one właściwie mózgiem całego systemu, dlatego ich poprawne działanie to podstawa do prawidłowego funkcjonowania. Czym dokładnie jest czytnik RFID? W jaki sposób wybrać optymalne tagi? Na jakie zasilanie czytników warto się zdecydować? Jak może wyglądać kwestia komunikacji czytników RFID? Jakie różnice możemy wyróżnić między zintegrowanymi i niezintegrowanym czytnikiem RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest czytnik RFID?

Z pewnością dla wielu osób zastanawiająca jest kwestia tego, czym tak właściwie jest ten czytnik RFID, o którym mowa w artykule. Otóż jest to jeden z trzech podstawowych elementów systemu RFID, obok tagów i oprogramowania, które zarządza systemem. Decydując się na zdefiniowanie tego pojęcia możemy dojść do wniosku, że czytnik RFID to w praktyce urządzenie elektryczne, które dedykowane jest do odczytu tagów RFID. Niezależnie od tego, jakie pasmo częstotliwości zostanie zastosowane, czytnik może okazać się niezbędny, aby aby odczytać wszelkie informacje, które to są zapisane w tagach RFID. Okazuje się, że czytniki RFID są właściwie dostępne w różnej postaci, która dostosowana jest do środowiska klienta. 

W jaki sposób wybrać optymalne tagi?

czujnik ruchu na podczerwień zasada działaniaSkoro wiemy już, czym dokładnie jest czytnik RFID, warto zainteresować się kwestią tego, w jaki sposób dokonać wyboru optymalnych tagów. Okazuje się, że przeciętny czytnik posiada elementy, dzięki którym możliwa jest komunikacja radiowa pomiędzy czytnikiem a tagiem, który nazywany jest również znacznikiem. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość urządzeń przystosowana jest do tego, aby komunikować się z komputerem poprzez specjalistyczny interfejs komunikacyjny. Wyróżnić możemy chociażby USB, Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że przeciętny czytnik wysyła sygnał radiowy do znajdujących się w pobliżu tagów RFID. Sygnał ten pobudza tag poprzez dostarczenie energii. Aktywowany tag wysyła zwrotny sygnał do czytnika, w konsekwencji możliwe jest identyfikowanie i odczytywanie danych, które zapisane są w tagi. Nie w sposób nie wspomnieć o wielu zaletach tagów. Te bowiem charakteryzują się długą żywotnością, a ich cena jest stosunkowo niska. Niestety nie posiadają własnego zasilania, dlatego też ich zasięg pracy nie zawsze jest satysfakcjonujący. Nieco inaczej wygląda to w przypadku aktywnych tagów, bowiem są wyposażone we własne zasilanie.

Zobacz także:

Na jakie zasilanie czytników się zdecydować?

Czytniki RFID mogą być zasilane na różne sposoby. W praktyce jest to jednak bardzo istotna kwestia, bowiem wybór zależy często od warunków, jakie panują w przedsiębiorstwie. Największą popularnością cieszy się zasilacz sieciowy. Polega to na tym, czytnik zasilany jest poprzez podłączenie go do gniazdka elektrycznego, który znajduje się w pobliżu danego miejsca. Alternatywnym rozwiązaniem jest Power over Erhernet, który polega na tym, że korzysta się z kabla Ethernet. Sprawdza się to zarówno do zasilania czytnika, jak i do wysyłania czy też odbierania danych. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest eliminacja infrastruktury zasilającej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na czytniki zasilane baterią. Jest to gwarancja wygodnej i przenośnej pracy. Spotykane jest również zasilanie samochodowe, wówczas czytniki korzystają z zasilania, które istnieje w czterokołowcach. 

Jak może wyglądać komunikacja czytników RFID?

Zanim rozpoczniemy rozważania w tym aspekcie, w pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że czytnik RFID może być widoczny w sieci lub podłączony do komputera hosta. Podłączenie do sieci to gwarancja elastyczności, co warto mieć na uwadze. Wyróżnić możemy kilka rodzajów komunikacji. Największą popularnością cieszą się: LAN, Wi-FI, Bluetooth, port szeregowy i port pomocniczy. Jeśli chodzi o LAN- wykorzystuje kabel Ethernet, służący do przyłączenia do sieci. Dzięki Bluetooth możliwe jest połączenie się z komputerem w sposób bezprzewodowy. Jest to szczególnie korzystne dla urządzeń przenośnych. Port pomocniczy wykorzystywany jest przez niektóre urządzenie ręczne, natomiast port szeregowy korzysta ze specjalnego kabla 9-cio pinowego lub z kabla USB.

Zintegrowany i niezintegrowany czytnik RFID – jakie różnice możemy wyróżnić?

Wśród czytników RFID wyróżnić możemy zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze charakteryzują się tym, że łączą zarówno czytnik RFID i antenę w jednym urządzeniu, w konsekwencji antena zewnętrzna nie jest potrzebna. Godne uwagi jest to, że jeśli potrzebne są dodatkowe anteny, wówczas możemy skorzystać z możliwości zintegrowanego czytnika. Niezintegrowane egzemplarze nie posiadają wbudowanej anteny RFID. Obsługują wiele zewnętrznych anten (nawet do 32) w zależności od tego, jaki jest model czytnika i jakie jest pole detekcji.