22 grudnia 2024

Gdzie szukać pomocy alkoholizm

Gdzie szukać pomocy alkoholizm

Alkoholizm to bardzo poważny problem społeczny. Dotyczy lwiej części społeczeństwa, a leczenie nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do poważnych następstw w postaci rozpadu rodziny, więzi społecznych i utraty źródeł dochodu. Czym jest alkoholizm i jakie są jego główne objawy? Od czego zależy leczenie alkoholika? Gdzie powinien szukać pomocy? Czy klasyczna terapia przeciwalkoholowa zdaje egzamin? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznasz, czytając ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

Istota problemu

Nie bez przyczyny alkoholizm jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Generuje go stres i niskie poczucie własnej wartości. Alkoholizm to uzależnienie od napojów alkoholowych. Problem dotyczy nie tylko fizycznej potrzeby sięgnięcia po kieliszek, ale i również sfery psychicznej. Alkoholik nie wyobraża sobie abstynencji i uzależnia swoje samopoczucie od ilości spożytego alkoholu. To bardzo ciężkie uzależnienie, które nie tylko wpływa niekorzystnie na organizm nałogowca, ale i na interakcje międzyludzkie. Uzależnienie od alkoholu znajduje się w grupie najczęstszych powodów rozpadu rodzin i problemów finansowych. Alkoholik, nawet po uświadomieniu sobie trapiącego go problemu nie jest w stanie rzucić substancji wysokoprocentowych z dnia na dzień. Z żadnym uzależnieniem nie da się wygrać tak po prostu, z miejsca. Jeśli alkoholik przyzna sam przed sobą, że coś jest nie tak i raczy zauważyć, że ma poważny problem, poczyni już krok do przodu w drodze do uzdrowienia. Warunkiem jest chęć zmiany stanu rzeczy i dyscyplina. To wszystko okaże się pomocne, gdy postanowi poddać się procesowi leczenia alkoholizmu. Pragnąc wspierać alkoholika w leczeniu, warto zrozumieć istotę problemu. Jest nim pewnego rodzaju mindset, który łączy przyjmowanie alkoholu z wyraźnymi korzyściami. Mogą nimi być rozładowanie napięcia emocjonalnego, poprawa humoru i tym podobne. Alkoholizm jest poważną chorobą, której wyraźnymi symptomami są brak hamulców w trakcie spożywania alkoholu, uzależnienie samopoczucia od niego, wydawanie sporych sum pieniędzy na zakup takich substancji oraz regularne picie. Próba rzucenia alkoholu na własną rękę często kończy się powrotem do nałogu. Z tego też powodu, należy skorzystać z pomocy ośrodka dla alkoholików. Informacje na temat form pomocy dla osób cierpiących na tę przypadłość znajdziecie w poniższych akapitach.

Uwarunkowanie leczenia

Skuteczność leczenia alkoholizmu zależy od siły woli i determinacji osoby cierpiącej na alkoholizm. Niezbędnym fundamentem, na którym można budować przyszłe wyjście z życiowej matni, jest świadomość istnienia problemu i uczciwość w jego nazwaniu. Alkoholicy nieświadomi sytuacji, w której się znajdują, nie mają praktycznie żadnych szans na powrót do zdrowia. Z czasem pozbywają się rodziny, przyjaciół, pieniędzy i nierzadko lądują na ulicy. W momencie, w którym nałogowiec przyzna sam przed sobą, że jest alkoholikiem, otwiera sobie drogę ku rzuceniu alkoholu. Poza uczciwością oceny własnego stanu istotna jest również determinacja w dążeniu ku abstynencji. Bez mocnej motywacji, strasznie ciężko będzie rzucić alkohol. Praca nad sobą, determinacja i świadomość to trzy warunki pozbycia się problemu alkoholowego. Możliwość wykazania się determinacją zaistnieje już w trakcie trwania terapii uzależnień od alkoholu. Przejdźmy teraz do rozwinięcia wątku form pomocy, z jakich może skorzystać człowiek uzależniony od alkoholu.

Zobacz więcej ino o esperalu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/

Rozmaite formy leczenia

Gdzie szukać pomocy alkoholizmŚwiadomy siebie alkoholik pomoc znajdzie w określonych placówkach. Zapisując się na odwyk zamknięty dla alkoholików, zyskuje pewność, że szansa na pozbycie się problemu wzrasta. Placówki takie zatrudniają wykwalifikowaną kadrę psychoterapeutów, którzy w sposób niezwykle profesjonalny podchodzą do pacjenta. Podstawą leczenia w takich placówkach jest psychoterapia. W jej trakcie pracuje się nad pogłębieniem świadomości alkoholika na temat problemu oraz pomaga się choremu wyrobić nowe nawyki i przyzwyczajenia. Psychoterapię wspiera się leczeniem farmakologicznym, aby zredukować następstwa zespołu abstynenckiego. W bardzo rzadkich przypadkach alkoholik, uzgodniwszy to wcześniej z lekarzem, decyduje się na wszywki antyalkoholowe. Nie chcąc tracić czasu na czekanie w kolejce, można zdecydować się na leczenie w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. W niczym nie ustępują one państwowym placówkom. Proces leczenia można wspierać za pomocą uczestnictwa w specjalnych grupach wsparcia. Alkoholik pragnący uporać się z trapiącym go problemem powinien usunąć ze swojej przestrzeni życiowej okazji i pokus, które wrócą go na drogę alkoholizmu. Musi tym samym wykazać się siłą woli i determinacją. Inaczej żadna terapia nie zda egzaminu. Dedykowane grupy wsparcia umożliwiają alkoholikowi kontakt z osobami o podobnych problemach. Motywacja do rzucenia alkoholu jest dzięki temu większa. W klubach anonimowych alkoholików rolę prowadzącego spotkania przyjmuje człowiek, który sam uporał się z alkoholizmem. Ludzie, którzy są niezaprzeczalnie uzależnieni od alkoholu, a nie wiedzą, od czego zacząć leczenie, mogą skorzystać z telefonu zaufania. W trakcie omawiania problemu z psychoterapeutką po drugiej stronie słuchawki zyska się wskazówki co do dalszego postępowania. Terapia przeciwalkoholowa zdaje egzamin, jeśli osoba uzależniona wykazuje silną determinację w rzuceniu napojów wyskokowych.

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl