22 listopada 2024

Jak obszyć fotel domowy?

Jak obszyć fotel domowy?

Kot zniszczył fotel? A może tapicerka wygląda na mocno sfatygowaną po wielokrotnych praniach? Rodzice małych dzieci i właściciele czworonogów wiedzą dobrze, że meble tapicerowane szybko ulegają zniszczeniu. Kupno nowych to kolejny, pokaźny wydatek, a nie ma gwarancji, że w krótkim czasie problem się nie powtórzy. Zamiast kupować nowe, można zdecydować się na renowację zniszczonych mebli. Znalezienie oferty profesjonalnych usług tapicerskich nie powinno być trudne. W takim przypadku należy się jednak liczyć z dość wysokimi kosztami. Można jednak spróbować również obszyć fotel domowy samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Jakie materiały będą niezbędne i ile można zaoszczędzić, dokonując samodzielnej renowacji?

Co będzie potrzebne do samodzielnego obszycia fotela?

Fotel przestał wyglądać reprezentacyjnie, kiedy kot poszarpał jego tapicerowane obicie? Sytuacja taka może przyprawić o ból głowy. Nie chcesz wydawać pieniędzy na nowy mebel i zdecydowałeś się na samodzielne obszycie fotela, ale nie wiesz, od czego zacząć? W pierwsze kolejności przygotować należy niezbędne akcesoria i materiały.

Samo obicie fotela nie jest może czynnością zbyt skomplikowaną, ale zdecydowanie wymaga pewnej wprawy oraz staranności. Nie da sie również wykonać zadania, bez pewnych narzędzi i akcesoriów tapicerskich. Co zatem przygotować przed przystąpieniem do pracy?

Po pierwsze, konieczny będzie specjalny nóż lub dobre nożyczki, za pomocą których usuniemy zniszczone obicie tapicerskie. Oczywiście, zadania nie da się wykonać bez odpowiedniego pistoletu na zszywki tapicerskie i sporej ilości samych zszywek.

Z materiałów tekstylnych i pomocniczych, potrzebne będą natomiast:

  • pianka tapicerska;
  • pasy tapicerskie;
  • wigofil;
  • owata meblowa;
  • klej do pianki;
  • tkanina obiciowa.

Jaki materiał obiciowy wybrać?

Wybór materiału obiciowego ma ogromne znaczenie. To od niego zależeć będzie ostateczny rezultat renowacji fotela. Konieczne jest jego kolorystyczne dopasowanie do całości aranżacji wnętrza. Oprócz koloru czy wzoru, koniecznie należy jednak uwzględnić również właściwości użytkowe materiału tapicerskiego. Jeśli problemem  było częste pranie fotela, wymuszone zabrudzeniami powodowanymi przez dzieci, warto pomyśleć o obiciu fotela skórą naturalną, ekologiczną lub skajem. Odpowiednio zaimpregnowana skóra jest niemal wodoodporna, a plamy powstałe na jej powierzchni łatwo jest usunąć.

Jeśli sprawcami uszkodzeń obić tapicerskich są nasze domowe zwierzęta, lepszym wyborem będzie materiał flokowy lub specjalna plecionka z dodatkiem włókien teflonowych. Oba te materiały  posiadają większą odporność na zaciągnięcia, a domieszka włókien teflonowych zabezpiecza meble również przed plamami.

Jeśli jednak naszym meblom nie zagrażają koty ani zabawy małych dzieci, a po prostu chcemy samodzielnie odświeżyć aranżację pokoju, możemy popuścić wodze fantazji. Do wyboru jest przecież całe mnóstwo obiciowych tkanin żakardowych, rozmaitych rodzajów pluszu, szenile… Warto obejrzeć tkaniny z bliska, dotknąć i przekonać się w ten sposób, które z wykończeń najbardziej odpowiada naszym potrzebom oraz gustom.

Samodzielne obszycie fotela – krok po kroku

Od czego zacząć obszycie fotela? W pierwszej kolejności należy usunąć dotychczasową, zniszczoną powłokę tapicerską. Jeśli wypełnienie znajdujące się pod materiałem wymaga wymiany, również należy je usunąć. W sytuacji, kiedy siedzisko fotela było “wybite” lub fotel był wielokrotnie prany, warto wymienić również piankę wewnętrzną. Zdecydowanie poprawi to komfort użytkowania mebla.

Następnie:

  1. Dokładnie wymierz fotel i dotnij tkaninę obiciową. W przypadku foteli o skomplikowanej formie, może się okazać konieczne zszycie kilku elementów materiału za pomocą maszyny do szycia.
  2. Dotnij piankę tapicerską, która stanowić będzie wypełnienie fotela.
  3. Na stelaż siedzenia i oparcia nałóż pasy tapicerskie i zamocuj zszywkami. Następnie, umieść na nich warstwę wigofilu, posmaruj klejem i zamocuj piankę tapicerską.
  4. Owiń piankę owatą, dzięki czemu tkanina obiciowa będzie się lepiej układać. Brzegi owaty należy zabezpieczyć, podwijając pod spód i w niewidocznym miejscu mocując zszywkami.
  5. Załóż tkaninę tapicerską na stelaż, uważając na odpowiednie jej naciągnięcie we wszystkich rogach i załamaniach.
  6. Przyszyj materiał do stelaża zszywkami, w niewidocznym miejscu (od spodu mebla).

Jeśli  dotychczasowe wypełnienie fotela jest w dobrym stanie  i nie chcemy go wymieniać, wystarczy założyć owatę i przyszyć nowy materiał obiciowy.

Jaki jest koszt samodzielnego obszycia fotela?

Koszt samodzielnego obicia fotela zależy od takich czynników jak wielkość mebla, rodzaj wybranej tkaniny obiciowej oraz to, czy zdecydujemy się na wymianę całego wypełnienia, czy tylko zewnętrznego pokrycia. Jeśli kupimy okazyjnie materiał, koszt całego przedsięwzięcia może się zmieścić w 200 zł. To zdecydowanie mniej niż renowacja fotela  w zakładzie tapicerskim. Korzystając z takiej usługi trzeba liczyć się z kosztami co najmniej 700-800 zł oraz często długim terminem oczekiwania.

Nie można również zapominać, że samodzielne obszycie fotela może stanowić nie tylko źródło oszczędności, ale również ogromnej satysfakcji! Odnowiony samodzielnie fotel będzie nie tylko ozdobą wnętrza, ale równie powodem do dumy podczas wizyt gości.