18 stycznia 2025

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne? Całkiem możliwe jest wykonanie takiego materiału jak płytki ceramiczne własnymi rękami. Wytwarzanie ceramiki w domu można zorganizować za pomocą plastikowych i silikonowych form. Nie można sobie wyobrazić nowoczesnego mieszkania bez płytek ściennych. A ceramika wykonana i malowana własnymi rękami, stanie się prawdziwą ozdobą zarówno w kuchni, jak i w łazienkach, a nawet, jako element wystroju pomieszczeń.

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

paradyz-dessa-grys-60x60-cmDekoracyjne płytki do kuchni mogą wyglądać jak kamień. Można naśladować każdy rodzaj kamienia naturalnego. Taki materiał będzie jak najbardziej realistycznie przypominał swój naturalny odpowiednik. Jak samodzielnie wykonać tanie płytki imitujące kamień? Płytka w postaci sztucznego kamienia dekoracyjnego może być ceramiczna. Domowe płytki ceramiczne ścienne https://ceramixplytki.pl/ mają przewagę nad naturalnymi materiałami. Główną zaletą ceramiki dekoracyjnej wykonanej z kamienia jest jej koszt, który jest znacznie niższy niż koszt naturalnych odpowiedników. Zastosowane komponenty sprawiają, że płytka jest lżejsza od materiału naturalnego. Do dekoracyjnych płytek kuchennych doskonale nadaje się ceramika przypominająca cegłę. Nie trzeba będzie szukać wyprzedaży płytek, aby uzyskać wymarzone wzory i kolory.

Pomysły dekoracyjne na tanie płytki ścienne

Jeśli chodzi o to, jak wykonać tanie płytki na swoje potrzeby, wyobraźnia nie ma granic. Można oczywiście iść na wyprzedaż płytek i kupić je po atrakcyjnej cenie, ale samodzielne wykonawstwo przyniesie wiele radości. Na przykład płytki ceramiczne do kuchni mogą być wykonane w postaci martwej ceramiki. W łazience można zastosować motywy morskie, a w pokoju dziecięcym będą na miejscu fantazyjne wzory lub bajeczne motywy. Płytki ceramiczne kamienne będą świetnie wyglądać w salonie, przedpokoju, wokół drzwi. Pomimo tego, że płytki ścienne do kuchni wykonane własnymi rękami mogą być mniej trwałe niż produkty fabryczne, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą wytrzymać kilkanaście lat, zachwycając oryginalnym, absolutnie niepowtarzalnym designem. To wystarczy, aby samodzielnie zaangażować się w produkcję ceramiki do pokrywania np. fartucha w kuchni.

Etapy samodzielnej produkcji płytek ściennych obejmują:

  • Ugniatanie gliny.
  • Formowanie.
  • Wysuszenie.
  • Wypalanie.
  • Nakładanie glazury.
  • Ponowne wypalanie.

W środowisku domowym wymagana będzie wystarczająca liczba form. Im więcej form zostanie pozyskanych, tym szybciej będzie przebiegał proces wytwarzania płytek do kuchni. Należy wziąć pod uwagę, że wyprodukowanie jednej płytki zajmie około 2 dni. Wysuszone płytki ceramiczne można wyjąć z formy dopiero po tym okresie.

Jak wybrać glinę na płytki ścienne?

Do wykonywania płytek ściennych własnymi rękami zaleca się wybieranie gliny o średnim wskaźniku plastyczności lub niezbyt tłustych surowców. Najlepszą opcją byłaby średnio plastyczna glina, która utworzy dość mocną płytkę. W trakcie wypalania taka płytka ceramiczna nie pęknie. Glina musi być wilgotna. Przed użyciem należy pozostawić w torebce, z wyłączeniem parowania wody. W strukturze niezbrylającej się gliny występują pory z powietrzem, co zmniejsza jej plastyczność i pogarsza właściwości wiążące.

Jak formować płytki ceramiczne ścienne?

Instrukcje krok po kroku dotyczące samodzielnego wykonania płytki kuchennej nie są trudne. Produkcja płytek ceramicznych rozpoczyna się od formowania:

  • Glina jest wkładana do foremek i mocno zagęszczana. Należy to zrobić tak, aby krawędzie formy i produktu pasowały do siebie.
  • Nadmiar gliny należy usunąć, w przeciwnym razie dekoracyjne płytki ścienne do kuchni po wyschnięciu będą miały bardzo ostre krawędzie. Jeśli spróbuje się je oderwać, płytka może się złamać.
  • Suszenie gliny powinno zająć tyle czasu, ile zajmie jej pełne utwardzenie. Można to określić na podstawie zmiany koloru materiału: dostatecznie wysuszona glina stanie się znacznie jaśniejsza, co będzie oznaką odparowania nadmiaru wilgoci z płytki ceramicznej.

Następnym krokiem jest wypalanie, które zmienia wszystkie właściwości fizyczne gliny i żadne zmiany nie będą możliwe.

Jak przebiega wypalanie płytek ceramicznych do kuchni?

Jeśli planuje się wykonać płytki podłogowe w domu bez glazury, wystarczy tylko jedno wypalenie. Jeżeli po pierwszym wypaleniu planowane jest pokrycie płyt glazurą, to wymagane będzie drugie wypalanie. Płytki ceramiczne wypalane są w temperaturze nieprzekraczającej 1000 ° C. Pierwsze wypalenie nazywa się biskwitem. Efektem będzie porowata struktura materiału, która zapewni wchłonięcie wymaganej ilości glazury w drugim etapie.

Drugie wypalanie przeprowadza się w tej samej temperaturze, aby zapewnić wystarczające wypalanie glazury. Tworząc płytki podłogowe własnymi rękami, lepiej nie robić glazury, ponieważ jest bardzo śliska, co jest niebezpieczne, szczególnie w łazience. Płytki uniwersalne do łazienki z outletu  https://ceramixplytki.pl/12-plytki-uniwersalne są najczęściej wykonane z powłoką szklistą.

Jak pokolorować płytki ceramiczne do kuchni?

Tworzenie płytek to nie wszystko. Powinny zewnętrznie odpowiadać zamierzonemu projektowi. Aby to zrobić, trzeba opanować dodatkowe techniki zdobienia, aby ręcznie wykonany rysunek był wyjątkowy. Jednym ze sposobów jest malowanie na ceramice. To dość prosta metoda nadania płytkom kuchennym oryginalnego wyglądu. Do ozdobienia można również wykorzystać technikę decoupage.

Płytki ceramiczne do samodzielnego wykonania rzadko są wykonane bez wzoru. Jeśli wybierze się odpowiednie materiały, można otrzymać wystarczająco mocną powłokę, która będzie w stanie wytrzymać uszkodzenia. Takie tanie płytki będą trwać długo. Etapowy plan działania składa się z kilku kroków. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni motyw. Z czego wybierać? Na przykład na płytkach do kuchni może to być kosz z owocami, wino lub motywy kwiatowe, pejzaż itp. Wygląd płytki wykonanej ręcznie do malowania będzie lepszy, jeśli motyw pokryje całą powierzchnię.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl