18 grudnia 2024

Jak zrobić najazdy do autolawety?

Jak zrobić najazdy do autolawety?

Autolawety to pojazdy dostawcze, których zadaniem jest bezpiecznie przewodzenie samochodów osobowych, motocykli czy maszyn rolniczych. Najczęściej wykorzystywane są wówczas, gdy będąc trasie przytrafi nam się awaria i niemożliwe jest kontynuowanie dalszej jazdy. Można je również spotkać za każdym razem, gdy dochodzi do wypadków komunikacyjnych. Samochody po kolizji, które nie mogą dalej poruszać się po drogach muszą zostać ściągnięte w bezpieczne miejsce przy użyciu autolawety. Są to również pojazdy, z których bardzo chętnie korzystają osoby trudniące się handlem samochodami zza granicy.

Bardzo często powrót takimi autami na kołach jest niemożliwy ze względów formalnych. Z pomocą przychodzą wówczas lawety, które umożliwiają import takich samochodów od naszego kraju.
Transport samochodów jest bardzo ciekawym pomysłem na biznes. Jedyne czego będziemy potrzebowali to odpowiedni pojazd. W przypadku ograniczonego budżetu, odpowiednią zabudowę, rampę i najazdy jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie. Jak to zrobić, aby nie mieć problemów z użytkowaniem?

 

Jaki samochód pod autolawetę?

Jak zrobić najazdy do autolawety?Jeżeli zdecydowaliśmy się wykonać rampę i najazdy załadunkowe do lawety we własnym zakresie, wówczas będziemy musieli znaleźć odpowiedniego busa. Najlepiej gdyby był to samochód bez żadnej zabudowy, ewentualnie bus z plandeką lub paką załadunkową otwartą. W takiej sytuacji bardzo szybko zdejmiemy cały osprzęt i przygotowujemy podłoże pod instalację rampy oraz najazdów. Szukając odpowiedniego pojazdu, z którego planujemy wykonać autolawetę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym powinien być wiek takiego auta. Należy wybierać możliwie młode egzemplarze, które oferują bardzo niską emisję spalin. Młody samochód to również niższy przebieg i znacznie mniejsze ryzyko kosztownych awarii na początku prowadzenia nowego biznesu. Powinniśmy wybierać również modele z dużymi silnikami wysokoprężnymi, ponieważ do sprawnego przewożenia samochodów osobowych, dostawczych i innych pojazdów będziemy potrzebowali dużo mocy. Warto zadbać również o swój komfort i zainteresować się wyposażeniem szoferki. Absolutnym minimum w przypadku autolawety jest sprawna i działająca klimatyzacja. W dzisiejszych czasach podróżowanie w upalne dni bez klimatyzacji wydaje się niemożliwe. Znacznie obniża to koncentrację u kierowcy i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Polecamy także:

Jak wykonać rampę załadunkową?

Rampa załadunkowa pełni kluczową rolę w każdej autolawecie. Jest to miejsce, na którym przewożone są samochody osobowe, motocykle i inne pojazdy kołowe lub gąsienicowe. Jeżeli wykonujemy ten element we własnym zakresie, wówczas musimy zadbać o jego odpowiednią wytrzymałość. Z jakiego materiału powinniśmy wykonać taką rampę? Powinien to być z jednej strony materiał o bardzo wysokiej wytrzymałości, a z drugiej stosunkowo niskiej wadze. W związku z tym, najlepszym stopem do takiej aplikacji będzie aluminium. Jest to materiał, który zapewnia odporność na uszkodzenia i obciążenia powstające podczas jazdy. Nie będzie on jednak bardzo ciężki, dzięki czemu będziemy w stanie zachować bardzo dobrą sterowność pojazdu oraz obniżyć spalanie. Zastosowanie rampy wykonanej z innych metali skutkowałoby znacznym zwiększeniem masy autolawety. Chodzi tutaj o masę netto, czyli bez załadunku. Taka laweta podczas przewożenia samochodów ważyłaby zdecydowanie więcej – jej prowadzenie byłoby na kiepskim poziomie, a spalanie niesamowicie wysokie. Rampa musi zostać oczywiście dokładnie zintegrowana z busem. Do tego celu warto wykorzystać bardzo wytrzymałe połączenia śrubowe.

Z czego wykonać najazdy do autolawety?

Kolejnym elementem, bez którego przewożenie samochodów osobowych lub innych pojazdów będzie niemożliwe są najazdy. W większości przypadków są one zakładane w momencie załadunku i demontowane na czas jazdy. Bardzo ważne jest, aby również one posiadały bardzo wysoką wytrzymałość. Jeżeli wykonamy je ze słabego materiału lub nie wzmocnimy odpowiednio, wówczas może dojść do wyjątkowo niebezpiecznego wypadku. Jeżeli doprowadzimy do wygięcia się najazdów podczas załadunku, uszkodzimy nie tylko pojazd naszego klienta, ale również autolawetę. W związku z tym, najazdy do autolawety powinniśmy wykonać z wytrzymałego aluminium, a następnie odpowiednio wzmocnić. Do tego celu mogą posłużyć profile aluminiowe, kątowniki lub ceowniki. Wzmocnienie powinno zostać przyspawane od spodu tak, aby nie utrudniać wjazdu pojazdów na rampę załadunkową. Podczas wykonywania najazdów do lawety we własnym zakresie, musimy zadbać również o wykonanie kotw, przy pomocy których najazd będziemy w stanie szybko połączyć z rampą.

Dodatkowy osprzęt do lawety

Jeżeli mamy samochód, wykonaną rampę oraz wytrzymałe najazdy do autolawety, kolejnym krokiem jest montaż pozostałych akcesoriów. Najważniejszym jest wciągarka, przy pomocy której będziemy w stanie bardzo szybko wciągać na rampę nawet bardzo ciężkie samochody i pojazdy. Musimy zaopatrzyć się również w pasy transportowe do zabezpieczania ładunku oraz odpowiednie oświetlenie awaryjne.