17 listopada 2024

Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?

Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?

Nie jest tajemnicą, że codzienne życie młodych rodziców wiąże się z dużą liczbą rutynowych czynności oprócz opieki nad dzieckiem. Poza tym dziecko często prosi o wzięcie na ręce, a matka odkłada inne rzeczy na później. Ale trzeba też zadbać o innych członków rodziny, są starsze dzieci z własnymi pragnieniami i potrzebami. Ale jak można to wszystko zrobić, jeśli dziecko jest cały czas w ramionach? Jest też odpowiedź na to pytanie. Pomocnik, który uwalnia ręce matki, jest nosidełkiem dla niemowlaka. Obecnie nosidełka dla dziecka sklep internetowy posiada w wielu rodzajach, można dobrać konkretny model pod względem wieku i wagi dziecka.

Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?

Wszystkie nosidełka można podzielić na 2 duże grupy. Są to nosidła ergonomiczne dla niemowlaka i nieergonomiczne. Co oznacza ergonomiczne nosidełko dla dziecka? To takie nosidełko, w którym dziecko jest ortopedycznie poprawne i bezpieczne, nie odczuwa punktowego nacisku na żaden organ. Dla rodzica to nosidełko równomiernie rozkłada obciążenie na ramionach, plecach i dolnej części pleców, dzięki czemu dziecko jest łatwe i wygodne w noszeniu.

Co oznaczają ortopedyczne nosidełka dla niemowlaków?

Fizjologiczne (prawidłowe) noszenie dziecka musi być zgodne z następującymi zasadami:

  • Nogi dziecka powinny być szeroko rozstawione i ugięte w kolanach.
  • Kolana powinny znajdować się nad pupą. Tak, więc nogi i pośladki dziecka tworzą literę M. W tej pozycji dziecko nie odczuwa obciążenia kompresyjnego kręgosłupa.
  • Plecy dziecka powinny być fizjologicznie zaokrąglone Głowa dziecka powinna być podparta. Dla kruchego kręgosłupa równie niebezpieczne jest odrzucenie głowy do tyłu i ostre skinienie do przodu. Dlatego konieczne jest kontrolowanie podparcia szyi i głowy dziecka. Głowa dziecka musi być podparta.
  • Rodzic powinien zawsze kontrolować twarz dziecka – czy śpi, czy normalnie oddycha, jak się czuje.

 

Nosidło ergonomiczne i nieergonomiczne dla niemowlaka

Nosidełka ergonomiczne dla niemowlaka obejmują wszystkie rodzaje chust, plecaki ergonomiczne lub chustowe, foteliki biodrowe (od wieku samodzielnego siedzenia dziecka). Nieergonomiczne nosidełko dla niemowlaka to odpowiednio wszystkie inne. Należy do nich nosidełko do noszenia dziecka przodem, a także kołyski-foteliki samochodowe – tylko w zakresie noszenia dziecka. Pozycja przodem, czyli twarzą dziecka do świata nie jest fizjologiczna, ponieważ nie można wyegzekwować żadnej z powyższych zasad. Dodatkowo w tej pozycji dziecko jest przeładowane emocjonalnie, nie widzi matki, nie wie, jak zareagować na zachodzące wokół wydarzenia. Wszystko to może być stresujące dla malucha, którego ani mama, ani dziecko nie potrzebuje.

Co trzeba wiedzieć o ergonomicznym nosidełku dla dziecka?

Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?Najbardziej ergonomicznym nosidełkiem dla niemowlaka i rodzica jest chusta. Ona z kolei może być tkana i dziana. Tkana bawełniana chusta z powodzeniem posłuży dziecku przez cały okres, gdy dziecko prosi o wzięcie go na ręce. Dzianinowa chusta idealnie nadaje się, jako nosidełko dla noworodka ze względu na swoją plastyczność, wybacza niedoskonałości zwijania chust, nie ma konieczności przewijania chusty po wyciągnięciu z niej dziecka. Za pomocą dzianinowej chusty umieszcza się dziecko w gotowym uzwojeniu, tj. nie trzeba regulować niczego z dzieckiem. Chusty tkane różnią się rozmiarem, który zależy od wzrostu rodzica oraz rodzaju zastosowanej chusty. Sposobów na wykorzystanie chusty jest bardzo dużo, na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną. Może to być nosidełko dla dziecka na brzuch lub nosidełko przodem do świata, z boku i nosidełko dla dziecka na plecy.

Latem lepiej stosować jednowarstwowe chusty, a w chłodniejsze dni wielowarstwowe. Klasyczne nosidełko dla 2 miesięcznego niemowlaka to chusta o podwójnym splocie po przekątnej. Oznacza to, że tkanina chusty nie rozciąga się w poziomie i w pionie, ale rozciąga się po przekątnej. Dzięki temu chusta delikatnie otula dziecko w każdym wieku, doskonale rozkłada obciążenie, nawijanie takiej chusty jest wytrzymałe, nie trzeba ciągle czegoś napinać i dopasowywać. Dzięki temu, maluszek jest prawidłowo ułożony w takim nosidle ergonomicznym dla niemowlaka bez odczuwania niepokoju. Istnieje możliwość noszenia dzieci w chuście od urodzenia, ale takie nosidełko dla dziecka do 20 kg, jest doskonałym rozwiązaniem.

A nosidełka dla niemowląt uznane za nieergonomiczne?

Nosidełka dla niemowlaków określane, jako niefizjologiczne to modele określane, jako kangur. Tego typu nosidełko zwykle nie posiada paska, który owija się wokół ciała rodzica i wąskich, cienkich pasków naramiennych. Dlatego jest trudno nosić dziecko w takim nosidle. Z reguły pozycja w nosidełku do noszenia dziecka przodem jest zapewniona w kangurze i to właśnie ona przekonuje większość rodziców. Kiedy dziecko jest ułożone plecami do brzucha rodzica, jego plecy są proste lub zakrzywione wzdłuż linii klatki piersiowej matki. W tym przypadku kręgosłup dziecka jest napięty, nogi dziecka zwisają. Nawet, jeśli szerokość nosidełka dla dziecka kangurek jest wystarczająca, w trakcie ruchu rodzica siła grawitacji ziemi będzie działała w taki sposób, że nóżki dziecka będą zwisały pod własnym ciężarem. W tej pozycji nacisk na miednicę i krocze dziecka jest bardzo zauważalny. Dlatego górny próg graniczny wagi dziecka dla tego typu nosidełek to 10-12 kg.