30 października 2024

Łysienie – czy da się mu zapobiec?

Łysiejemy! W dzisiejszych czasach jest to najgorsza sytuacja, zwłaszcza, że aparycja gra we współczesnym świecie tak ważną rolę. Choć wiele osób jako łysi wygląda po prostu dobrze, nie w każdym przypadku tak jest. Czy jednak znajdując się w takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy do założenia peruki czy tak zwanego tupeciku? Okazuje się, że nie. Dla wszystkich, którzy żyją jeszcze sytuacją sprzed kilku lat: przeszczep włosów jest współcześnie tak skuteczny, że nie stanowi jedynie namiastki przywrócenia sobie marnej części włosów. Jest obecnie realnym i skutecznym sposobem na odzyskanie bujnej fryzury. Co jednak powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Skuteczność – czy możemy na nią liczyć?

Jak już zostało zasugerowane we wstępie, w dzisiejszych czasach przeszczep włosów wykonywany jest takimi technikami (patrz niżej), które gwarantują niemal stuprocentową skuteczność. Potwierdzeniem tych słów może być dawana przez wiele klinik przeprowadzających tego typu zabieg dożywotnia gwarancja. Skoro ktoś takową daje, musi być pewien jakości i trwałości swoich usług, nieprawdaż?

Sam fakt, że przeszczep włosów jest współcześnie tak skuteczny nie oznacza, że będzie mógł być wykonany również i w naszym przypadku. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, najważniejszymi z których są cięższe choroby (pokroju cukrzycy lub nowotworu), stany zapalne skóry, łysienie plackowate (jedyny rodzaj, którego nie obejmują zabiegi przeszczepu) oraz takie, które zajęło większość powierzchni głowy.

Różne metody przeszczepu

W chwili obecnej najbardziej rozpropagowaną, a jednocześnie skuteczną i najchętniej wybieraną metodą przeprowadzania przeszczepu włosów jest FUE (z angielskiego follicular units extraction), która polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych ze skóry głowy (najczęściej z potylicy, gdzie są one najmocniejsze i najbardziej odporne na wypadanie oraz łysienie) i transportowaniu ich w miejsce docelowe. Jest to dość żmudna, acz bardzo skuteczna forma transplantacji. Jej bardziej zaawansowaną formą jest SAFER – metoda, która działa identycznie, ale wykorzystuje urządzenia pomagające w pobieraniu mieszków włosowych i ich wszczepianiu. Choć jest droższa, pozwala poradzić sobie ze znacznie szerzej postępującym i problematycznym łysieniem w stosunkowo krótkim czasie. Zapewnia też niską szansę uszkodzenia mieszków włosowych, a zatem wysoką skuteczność całego zabiegu już za pierwszym podejściem do niego.

Dość często stosowaną metodą jest BHT (Body Hair Transplant), na które decyduje się jednak jedynie w ostateczności. Wszystko dlatego, że zakłada ona wykorzystanie w formie tak zwanego dawcy włosów niepochodzących z głowy – jeżeli na głowie nie pozostał nam zatem żaden materiał, który posłużyłby do najlepszego rodzaju przeszczepu, to właśnie po tę metodę musimy sięgnąć. Jako że w BHT wykorzystujemy włosy z klatki piersiowej, spod pach czy nawet z okolic krocza (w zależności od tego, gdzie mamy ich najwięcej), po przeszczepieniu będą one miały podobną strukturę oraz wygląd. Nie każdemu to pasuje, choć dla wielu jest to jedyna metoda na posiadanie jakichkolwiek włosów na skórze głowy.

Którą z metod wybrać?

Jak widać po kilku przykładowych metodach przedstawionych powyżej, technik stosowanych w przeszczepie włosów jest sporo. To, która z nich sprawdziłaby się najlepiej w naszym przypadku zależy od naszego konkretnego przypadku w tym tego, jak daleko zaszło nasze łysienie, jaką płeć reprezentujemy czy też z jakiego powodu straciliśmy nasze włosy. Należy powiedzieć, że niektóre z przyczyn łysienia da się wyeliminować, przywracając włosy w sposób bardziej naturalny, bez konieczności przechodzenia jakiegokolwiek zabiegu.

W razie wątpliwości zawsze możemy skonsultować wybór z lekarzem – kontakt z nim będzie zresztą konieczny również przy wyborze docelowej linii nowych włosów.

Ile pieniędzy przygotować?

Przeszczep włosów jest zabiegiem realizowanym w ramach tak zwanej medycyny estetycznej i jego cena jest bardzo podobna do innych zabiegów z jej zakresu. Oscyluje w granicach tysiąca – dziesięciu tysięcy złotych i w lwiej części zależy od tego, jak zaawansowane jest łysienie w naszym przypadku. Naturalnym jest, że pokrycie większej powierzchni skóry głowy będzie kosztowało więcej z uwagi na większy trud konieczny do włożenia przez lekarza i większą ilość czasu, jaką będzie musiał nam poświęcić.

Pamiętajmy, że przeszczep włosów nie zakłada wyłącznie pokrycia zakoli czy większego łysienia, ale również zagęszczenia już istniejących włosów. Cena w tym przypadku będzie zgoła odmienna. Miejmy również na uwadze różnice cenowe wynikające z wyboru bardziej lub mniej renomowanej kliniki.

Podsumowanie

Decydując się na przeszczep włosów w dzisiejszych czasach nie ryzykujemy niczym – jego skuteczność jest na tyle wysoka, że nie musimy się przejmować powodzeniem całego zabiegu. Zaledwie kilka godzin dzieli nas od tego, aby znów cieszyć się bujną i gęstą czupryną – jeżeli więc łysienie jest dla nas poważnym problemem, musimy zdawać sobie sprawę, że nie ma konieczności pogodzenia się z nim.