25 listopada 2024

Stomatolog implantologiczny pomaga odbudować uzębienie

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się kwestią uzupełniania utraconych zębów za pomocą implantów. Dziś jest ważną częścią nowoczesnej praktyki przywracania integralności uzębienia, ponieważ ma wiele zalet. Tylko implantacja pozwala uniknąć utraty tkanki kostnej, czyli procesu, który nieuchronnie rozpoczyna się już kilka miesięcy po utracie zęba. Posiadając ubytki w uzębieniu warto udać się do stomatologa, przedstawić swój problem i uzyskać poradę odnośnie możliwości wszczepienia implantów oraz ich ceny. Inne zalety implantów to trwałość konstrukcji i możliwość zamocowania sztucznej korony, prawidłowe rozłożenie obciążenia do żucia i wysoka estetyka.

Jaki jest koszt implantów całej szczęki?Wskazania do implantacji

Można skorzystać z pomocy stomatologa implantologicznego ze Szczecina w przypadku braku dowolnej liczby zębów. Dzięki nowoczesnym systemom implantacji można skutecznie przywrócić przód i zęby trzonowe, a przy odpowiednim planowaniu wystarczy zainstalować 4 lub 6 implantów na szczęce, aby przywrócić całe uzębienie jednej szczęki. Głównym wskazaniem do implantacji jest brak zębów. Ale takie rozwiązanie jest szczególnie istotne dla tych, którzy nie mogą przełamać się do sięgnięcia po inne metody (mosty, protezy, itp.). Implantacja jest to trwały i bardzo wygodny sposób nieograniczający mówienia lub przeżuwania, wpływający pozytywnie na poprawę swojej samooceny.

Przygotowanie implantu

Z reguły stomatolog przeprowadza wstępną konsultację i badanie pozwalające ustalić kolejne kroki: liczbę implantów i optymalne rozwiązanie. Specjalista może skierować na dodatkowe badanie, ważne jest, aby ocenić system korzeniowy istniejących zębów, wykluczyć ukryte procesy zapalne w zębach, określić gęstość i objętość tkanki kostnej i inne parametry. Stomatolog bierze także pod uwagę obecność współistniejących chorób, takich jak cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia krwawienia itp. W tym celu może być wskazanie do odbycia konsultacji z innymi specjalistami.

Jak przeprowadzana jest implantacja przez stomatologa – implantologa?

Istnieje kilka etapów umieszczania implantu: znieczulenie, wykonanie nacięcia dziąseł i przygotowanie kości pod przyszły sztuczny korzeń, wszczepienie implantu, szycie. Wszczepienie implantu odbywa się w ciągu 2-6 miesięcy, w zależności od konkretnej tkanki kostnej w miejscu umieszczenia implantu. Zrastanie się implantu z kością trwa dłużej w górnej szczęce.
Po wszczepieniu w implancie umieszczany jest łącznik będący pośrednim ogniwem między implantem dentystycznym a koroną zęba. Stomatolog mocuje na implancie sztuczną koronę. Jednak nie jest zalecane instalowanie stałej korony natychmiast, ponieważ w tym przypadku na implant zostanie wywierany silny nacisk i istnieje ryzyko odrzucenia.

Funkcje implantacji

Stomatolog implantologiczny wybierze rodzaj implantacji, rodzaje implantów i ich wymaganą liczbę, biorąc pod uwagę dane z badań, życzenia i cechy strukturalne szczęk. Opowie także o zasadach higieny jamy ustnej i cechach przebiegu okresu pozabiegowego. W niektórych przypadkach konieczna jest chirurgia plastyczna kości. Dotyczy to sytuacji, w których ząb jest nieobecny przez długi czas. Jeśli jednak nie ma procesu zapalnego, dozwolona jest instalacja implantu. Przy całkowitym braku zębów można zainstalować 10 implantów. Ale w niektórych przypadkach wystarczy 8, 6 lub nawet 4 sztuczne korzenie. Na nich jest zamocowana proteza. Nie ma obawy, że mała ilość implantów nie wytrzyma obciążenia, są one prawidłowo rozmieszczone, co pozwala zagwarantować niezawodność i trwałość konstrukcji.

Techniki wszczepiania implantów stomatologicznych

Jednoetapowa, czyli implantacja w jeden dzień. W miejsce już brakującego zęba stomatolog instaluje implant z tymczasową koroną, to rozwiązanie jest szczególnie istotne przy odbudowie przednich zębów. Spoczywa na nich stosunkowo mniejszy ciężar, co umożliwia unieruchomienie korony nawet przed wszczepieniem sztucznego korzenia. Ponadto ta technika pozwala uzyskać od razu piękny uśmiech. Natychmiastowe. Ta technika obejmuje ekstrakcję zęba i umieszczenie implantu w ciągu jednego dnia. Głównymi warunkami sukcesu w tym przypadku jest minimalnie inwazyjna ekstrakcja zęba, brak stanu zapalnego w otaczających tkankach, wystarczająca objętość i gęstość kości szczęki.

W przypadku niespełnienia warunków materiał kostny umieszcza się w otworze i dopiero po 8-10 tygodniach instaluje się implant. Dwufazowe. Interwencja umożliwia prawidłowe ustawienie kilku implantów w tkance kostnej bez protetyki, która ma miejsce dopiero po kilku miesiącach. Jest to uzależnione od szybkości gojenia się rany i czasu, jaki będzie potrzebny do połączenia kości ze sztucznym korzeniem tytanowym. Na ten czas stomatolog zainstaluje na przykład tymczasowy most, który zostanie przymocowany do filaru przy użyciu śrub, które będzie można potem odkręcić. Jest to rodzaj implantacji, który dokładnie określa pozycję sztucznych korzeni i protez, biorąc pod uwagę parametry niezawodności, siłę mocowania i estetykę. Aby osiągnąć 100% wynik, fundamentem staje się nie tylko profesjonalizm stomatologa i wyposażenie techniczne gabinetu dentystycznego, ale także wybór wysokiej, jakości implantów.