W poniższym wpisie przedyskutujemy pokrótce temat rodzajów maszyn rolniczych, ich zastosowanie. Maszyny i narzędzia rolnicze to wszelkiego rodzaju ekwipunek, którego używamy w gospodarstwie rolnym w celu zoptymalizowania pracy i przyspieszenia przebiegu niezbędnych zadań. Najlepszym przykładem znanego przez wszystkich sprzętu, który jest od wielu lat używany w gospodarstwach rolnych jest ciągnik. Omówmy jednak bardziej szczegółowo poszczególne maszyny.
Traktor
Ciągnik jest powszechnie używaną maszyną rolniczą. Zarówno rolnicy komercyjni, jak i rolnicy produkujący na swoje własne potrzeby używają ciągnika do wykonywania prac sezonowych. Charakterystyką tego pojazdu są duże koła i brak zautomatyzowanych funkcji w rolnictwie. Na ogół traktor nie wykonuje bezpośrednio żadnych funkcji, raczej jest rodzajem maszyny pomocniczej, do której należy dołączyć inne urządzenia. Głównym zadaniem traktorów jest ciągnięcie maszyn, które zostaną do nich przymocowane podczas wykonywania różnorodnych prac rolnych.
W przypadku zadań rolnych traktor najczęściej wykorzystywany jest do ciągnięcia przyczep na polu. Stąd też został rozpowszechniony pod zgrabną nazwą, którą jest „ciągnik”. Ciągniki mogą być zasilane do używania maszyn, które nie są w stanie działać na własną rękę. Można uzyskać je w różnych rozmiarach w zależności od rodzaju maszyny, która ma być do niego przymocowana.
Ciągnik jest niezwykle ważnym pojazdem rolniczym. Narzędzia rolnicze można holować za pośrednictwem samego traktora lub przytwierdzonych do niego przyczepek, co znacznie ułatwia wszelkie prace w polu. Traktory pomagają w zadaniach takich jak oranie, bronowanie, uprawa, a nawet sadzenie.
Opryskiwacz
Jak wynika z nazwy sprzętu, ten rodzaj maszyny służy do opryskiwania insektycydów, pestycydów, herbicydów i wszelkich produktów przeznaczonych do oprysku farmy i roślin. Niektóre rodzaje maszyn posiadają specjalne dysze, które przypominają dmuchawy. Pozwalają one na rozpylanie płynnych lub sproszkowanych środków owadobójczych. Opryskiwacz jest pewnego rodzaju niezbędnikiem z uwagi na to, że pozwala rolnikom również na bardzo wygodne podlewanie obszaru przeznaczonego na zasiew.
Kultywator rolniczy
Kolejna niezwykle istotna maszyna w gospodarstwach rolnych. Kultywator jest przeznaczony głównie do uprawy w gospodarstwie lub do zmiękczania gleby przed sadzeniem plonów. Można go użyć nawet do pozbycia się chwastów i napowietrzenia gleby wkrótce po wykiełkowaniu zasadzonych wcześniej plonów. Kultywatory to niewątpliwie jedne z największych pomocy, które rolnicy wykorzystują w dzisiejszych czasach. Przygotowywanie gleby za pośrednictwem kultywatora pozwala na o wiele łatwiejsze wnikanie składników odżywczych i wody. Pomagają nie tylko w czasie fazy preparacji, gdy niezwykle ważnym elementem jest pozbycie się chwastów, ale także pozwalają zwiększyć jakość gleby, dzięki czemu rolnicy mogą liczyć na dorodne plony.
Niszczarki i maszyny ścinające
Jest to sprzęt, który pozwala na ścinanie i rozdrabnianie niepożądanego wzrostu wegetatywnych warzyw i chwastów. Niszczarki do warzyw pomagają utrzymać porządek w gospodarstwach rolnych. Maszyny ścinające posiadają jednak wiele różnych zastosowań. Rolnicy bardzo często pomagają sobie nimi w przypadku zbiorów bawełny. Zautomatyzowanie tego procesu za pośrednictwem maszyn pozwala na zmniejszenie dużej ilości pracy, która pozwala wygenerować więcej towaru z przeznaczeniem komercyjnym w krótszej ilości czasu.
Siewniki i sadzarki
Po odpowiednio wykonanym procesie uprawy ziemi, siewniki i sadzarki odegrają w gospodarstwie niezwykle istotną rolę. Gdy przyjdzie czas na sadzenie nasion, nic nie zastąpi zautomatyzowanych sadzarek i siewników, które umożliwiają rolnikom na całym świecie sadzić ogromną grupę nasion w wielu rzędach jednocześnie. Jest to nie tylko oszczędność czasu i kosztów związanych z uprawą, ale także możliwość wykonania niezwykle dużej ilości pracy w pojedynkę. Duże obszary rolne mogłyby być zbyt obszerne, aby sadzenie ręczne było w jakimkolwiek stopniu efektywne.
Zgarniacz kołowy
Jest maszyną zaprojektowaną do robót ziemnych i do odchwaszczania w rzędzie o szerokości 1,5 i większej. Chwasty znajdujące się na tej głębokości niewielkiej głębokości są dynamicznie usuwane za pośrednictwem aparatury, które zostaje przytwierdzona do zgarniacza kołowego. Usunięte chwasty zostają pocięte na małe kawałki za pośrednictwem spiczastego ostrza i skrobaka. W momencie, w którym zagrzebane chwasty zaczynają gnić, wiążą się z nawozem, który został umieszczony w ziemi uprawnej, aby zwiększyć podaż soli mineralnych dla upraw.
Prasa rolnicza
Jest nieco mniej spopularyzowaną maszyną, jednak warto wiedzieć o tym, że mimo wszystko wiele gospodarstw rolnych nie obyłoby się bez jej pomocy. Najczęściej pomaga podczas cięcia siana i słomy. Jest zdolna do automatycznego grabienia i wiązania bel sznurkiem. W ten sposób przygotowuje całe stogi do wygodnego i szybkiego transportu w pożądane miejsce.